V Sidi Bou Said byla za 2,5 TND (vč. dětí od 6-ti let) možnost navštívit tradiční arabský dům bohatého měšťana. Ve veřejnosti přístupné části domu bylo ponecháno tradiční vybavení arabské domácnosti. Nedokázal jsem odhadnout, o jak staré zařízení se jedná, ale nejspíš od dost starého až po předměty z poloviny 20. století, možná mladší. Bylo doplněno o voskové figuríny žen v místních "krojích" a figurínu majitele domu. Jestli ještě v domě žije nevím, pokud ano, jde už o letitého pána.

Přístupná je knihovna (zaujal mě např. starý psací stroj s arabskými znaky), modlitebna, kuchyň a další. Některé přístupné části domu jsou možná dodnes, či do nedávné minulosti, využívány. V ceně bylo občerstvení dobrým mátovým čajem v decilitrových panácích.

Dům má podle tradic před obývací částí troje dveře, do prvních mohou hosté, do dalších příbuzní a do posledních manžel a bratři žen. To vše platí do doby, než se všechny ženy v domě zahalí od hlavy až k patě.
Na arabských domech jsou balkóny zamřížované hustým dřevěným plůtkem. Je to proto, aby ženy mohly být na čerstvém vzduchu a přitom je nikdo nemohl spatřit. Ven téměř nevycházely.

Z ploché střechy domu je pěkná vyhlídka na záliv, Tunis a hory za zálivem.


Součástí fak. výletu byla návštěva Národního muzea BARDO (také Le Bardo). Jde o druhé největší africké (po Egyptském m. v Káhiře) a největší tuniské muzeum.
Při vstupu je nutné uhradit poplatek 1 TND za fotografování.

Převážnou část expozice tvoří antické mozaiky, v měnšině jsou antické sochy, připomínky dávného námořnictví z potopené lodi a další exponáty. Od průvodce se nám dostalo vysvětlení pracovního postupu při tvorbě mozaiky (v podstatě takto - různobarevné kousky mramoru se lepily na papír, pak se něčím zvrchu zalepily, poté se odstranil papír z rubu a zabrousily se). Musela to být piplačka. Při prohlídce se mi dostalo štiplavé poznámky o mém čvrtletním obkládání koupelny kachličkami o rozměrech 20x20 cm a doporučení, abych z momentálně hotové půlky koupelny kachle strhnul a zkusil mozaiku.

Vystavené kusy jsou často pouze většími či menšími fragmenty původních předmětů. Nebyly restaurovány do dokonalé podoby, ale nenalezené části byly pro zachování autenticity vyplněny bílou sádrou.

Přestože jsou mozaiky jistě velmi vzácné exponáty, je jich tam přeci jen velmi mnoho na to, aby za chvíli laika nezačaly nudit. Mě osobně více zaujala architektura paláce bývalého vládce země. Krásné jsou bohatě zdobené stropy i jiné architektonické prvky. V paláci je mj. zachována ložnice harému. Tam se musely dít věci... Druhé křídlo paláce v současnosti obývá parlament.






















































  
Zpět na homepage
Tunisko
Muzeum tradic v Sidi Bou Said a Národní muzeum Bardo v Tunisu




INFO JAZYK EMIRA ANIMACE HAMMAMET VELBLOUDI FOLKLOR CARTHAGO MĚSTA MUZEA FAUNA & FLORA RŮZNÉ ODLET