Červené písmo - srovnávací údaje o České republice, kurzíva - zažité a odposlechnuté zajímavosti.

Tuniská republika, orig. název Al Jumhuriyah at Tunisiyah, angl. název Tunisia

Rozloha: 163 610 km2 / 78 865 km2, ČR je 2x menší
Obyvatelstvo: 9 705 102 / 10 264 212 (r. 2001)
Národnostní složení: Arabové 97%, Berbeři 1% / Češi 81%, Moravané 13%, Slováci 3%, Romové, Slezané, Poláci, Němci

Náboženství: sunnitští muslimové 99% / bez vyznání 55%, katolíci 30%, protestanti 4%, ostatní 10%

Vliv islámu klesá, země se "poevropšťuje". Mladé Tunisanky chodí oblečené evropsky, zahalují se pouze dívky ze silně nábožensky založených rodin. Na plážích se lze opalovat nahoře bez. Na ulici je holka v minisukni sice centrem pozornosti místních, ale pohledy nejou pohoršené, nýbrž uslintané. Mimochodem, Tunisanek je na ulicích a restauracích velmi málo, musí je vždy doprovázet manžel či snoubenec, bratr, otec apod., jinak jsou dle islámu považovány za ženy "lehčích mravů"

Střední délka života: muži: 72,35 let / 71,23 let; ženy: 75,62 let / 78,43 let

Více, než 50 % obyvatelstva je ve věku do 25-ti let! U nás, naproti tomu, se blížíme k tomu, že více, než 50 % obyvatelstva bude starší, než 50 let. Ti nebudou mít starosti s tím, kde sehnat na důchody...
Přesto, počet dětí na jednu ženu klesá, momentálně 3-4 děti, většinou, když se první narodí dívka, končí rodiče s pokusy při narození prvního syna - "je hotovo".

19% orná půda, 20% pastviny,   4% lesy, 57% ostatní - pouště a polopouště, téměř vyschlá solná jezera, města, atd.
41% orná půda, 11% pastviny, 34% lesy, 14% ostatní

Nejvyšší bod - Jebel ech Chambi 1 544 m / Sněžka 1602 m
Nejnižší bod - oblast solných jezer u Chott EI Jerid -23 m / Hřensko 115 m
Nejdelší řeka - Mejerda (365 km) - jediná stáletekoucí řeka na území Tuniska / Vltava (430 km)

Hlavní město Tunis - 674 000 obyv., s aglomeracemi téměř 2 mil. obyv.
Další města - Sfax 231 000, Sousse 125 000

Politika
Nezávislost na francouzské koloniální vládě byla vyhlášena v r. 1956 a byla založena republika s 23 guvernoráty a stejným počtem guvernérů. Prvním prezidentem se vyhlásil Habiba Bourguiba (1903 - 2000) - na východě, poblíž počátku dálniční spojky mezi jezery v Tunisu, původně odpadními stokami, má mezi jízdními pruhy jezdeckou sochu. Jako náš sv. Václav.
Oddělil náboženská a civilní práva (tj. zkombinoval Korán s evropským právem a vytvořil Tuniský civilní právní systém), zrušil mnohoženství (v Koránu se prý píše, že muž může mít 4 ženy, ale musí být ke všem spravedlivý, a zároveň na jiném místě se píše, že nelze být spravedlivý - z toho vyvodil a vyhlásil, že muž může (= musí) mít 1 ženu, aby byl spravedlivý), zavedl povinnou školní docházku s "bezplatným" školstvím - asi jako u nás (privátní školy, asi 20 %, jsou samozřejmě placené) a "bezplatné" zdravotnictví - asi jako u nás (20% zdravotnických zařízení je privátní, placené, Tunisané můžou si vybrat, jestli budou ze mzdy platit zdravotní pojištění 1% - základní péče, nebo 5% - nadstandard).

Současný prezident, Zine El Abidine BEN ALI, jehož portréty visí na každém rohu, se dostal k moci v r. 1987 při tzv. Jasmínové revoluci. Tunisané, kteří v době prudkého rozvoje země původního prezidenta podporovali, byli v 70. - 80. letech znechuceni ekonomickou stagnací, takže změnu přivítali.
** Svržení původního prezidenta nebylo moc těžké, neboť tomu v té době bylo již 84 let (fakticky za něj vládla jeho rodina). Ben Ali jej sice, vzhledem k faktu, že Národní shromáždění Bourguibu v r. 1975 prohlásilo doživotním prezidentem, mohl svrhnout pouze na základě rozhodnutí 5-ti lékařů, určených, jestli si dobře vzpomínám, parlamentem, kteří by rozhodli o neschopnosti starého prezidenta vykonávat funkci, ale nakonec se mu to bez větších potíží podařilo.
** Ze strachu z atentátů a kdo ví, jakých jiných fobií, vyhlásil v Tunisku zákaz fotografování všech míst, označených Tuniskou státní vlajkou. A ty visí skoro všude, a hlavně na objektech, které by za focení stály. Nejpřísněji hlídané je sídlo prezidenta v Carthagu. To přímo sousedí s Antoniovými Lázněmi - smí se fotit pouze směrem k moři a člověk se pomalu bojí vůbec se směrem k sídlu podívat - je střeženo mnoha vojáky s dalekohledy a samopaly...
** Pokud bych měl definovat termín "kult osobnosti", pak by se dal na tomto prezidentovi demonstrovat (o tom předchozím není potřeba mluvit - nejspíš to samé, ne-li horší).

Nejvyšším zákonodárným orgánem je jednokomorové Národní shromáždění, volené obyvatelstvem na 5 let. Drtivou většinu má Demokratické ústavní sdružení (dříve Neo Desúr, poté Socialistická destúrská strana Tuniska), pouze pro zachování zdání demokracie jsou v parlamentu zastoupeny i 3 další strany, avšak bez politického vlivu. Fakticky jde o totalitní režim, kde jsou ostatní povolené strany potlačeny podobným způsobem, jako u nás před rokem 1989.
** Členové menšinových stran mají prý v parlamentu místa u oken, aby je z nich, v případě, že se moc rozpovídají, mohli pohodlně vyhodit. Volební výsledky jsou vždy kolem 99% pro Demokratické ústavní sdružení.
** První "pluralitní" volby byly uskutečněny až v r. 1989, 33 let po osamostatnění. Aspoň nějaký pokrok :-(.
** Při těchto volbách (tuším) se do parlamentu chtěli dostat i fundamentalisté. Zákonodárci odmítli jejich zapsání do volebních seznamů existujících stran a nabídli jim něco na způsob nezávislých poslanců. Počkali, až se vedoucí představitelé zapíšou na kandidátky, a poté je na základě těchto seznamů nechali pozavírat. Někteří dodnes sedí, jiní utekli do zahraničí. Taky způsob...
** Jelikož v ústavě Tuniska byl určen maximální počet funkčních období jednoho prezidenta na tři a Ben Alimu se z funkce nechtělo, nechal vyhlásit referendum o zvýšení tohoto limitu. Kupodivu, 99,9 % obyvatelstva bylo pro. Radši...

Názory Tunisanů na poslance:
"Jeden vypráví, a ostatní spí..."
"Berou 5000 TND a nedělají nic..."
To mi něco připomíná :-)

Úředním jazykem je arabština, tuším od 3. třídy se děti učí francouzštinu, posléze angličtinu, na středních školách volitelně další jazyky, přičemž ze zvoleného jazyku musí maturovat. Jazyková vybavenost je zřetelně vyšší, než u nás (alespoň na severu). Přesto, s němčinou, ani s angličtinou, si s průměrným člověkem mnoho nepopovídáte. Téměř každý trhovec však umí i několik vět a číslovky česky.

Hospodářství:
Měna: tuniský dinár (TND); 1 TND = cca 22,- Kč při výběru z bankomatů v 6/2003 kartou VISA od ČS, a.s., včetně poplatků. Některé bankomaty mi nevydaly nic, bankomaty např. Tunisian Bank vydají pouze 100 TND, další vydají bez problémů částku mnohem vyšší, snad do limitu karty. Vybíral jsem nejvíc 300 TND, do limitu jsem nezkoušel.

Starší údaje, patrně z r. 2000, pouze pro srovnání !!!:

HDP (partita kupní síly): 62,8 mld. USD / 132,4 mld. USD
HDP na 1 obyv. (partita kupní síly): 6 500 USD / 12 900 USD
Plat průměrného Tunisana se pohybuje mezi 300 - 600 TND. Platy nad 1000 TND mají lékaři, nejvyšší příjmy mají právníci (až 5000 TND měsíčně).
Nezaměstnanost: 15,6% / 8,7% - pomalu se k nim blížíme, teď už jsme nad 10%...

Zemědělství:
Sklizeň: pšenice, ječmen, brambory, zelenina, ovoce, tabák
Chov dobytka: skot, ovce, kozy, osli, velbloudi

Průmysl:
těžba: ropa, zemní plyn, železná ruda, olovo, zinek, fosfáty

Energetika (údaje z ČR nejspíš z doby před spuštěním Temelína) :
Podíl elektráren: tepelné 99,2%, vodní 0,8% / tepelné 77,8%, jaderné 18,77%, vodní 3,43%
Výroba: 9,173 mld. kWh / 67,642 mld. kWh
Spotřeba: 8,677 mld. kWh / 52,898 mld. kWh

Vývoz: textilní zboží, mechanické zboží, fosfáty, zemědělské výrobky

Dovoz: potraviny, stroje, chemikálie

Doprava: 2 168 km železnice / 9 444 km, 23 100 km silnice / 55 432 km

Ostatní
Mezinárodní zkratka: TUN
Vstoupení do OSN: 1956
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): TN
Jízda: vpravo
Internetová doména: .tn
Internetových uživatelů: 110 000 / 900 000
Čas k SEČ: 0 (nezavádí letní čas, takže v létě je tam o hodinu méně)

Zeměpisná, hospodářská a obecná data převzata ze serveru http://www.geo.unas.cz. Díky.


Zpět na homepage

Počet přístupů:

Tunisko
Obecné informace, zajímavosti, srovnání s ČR




INFO JAZYK EMIRA ANIMACE HAMMAMET VELBLOUDI FOLKLOR CARTHAGO MĚSTA MUZEA FAUNA & FLORA RŮZNÉ ODLET